Marknadens största urval
Snabb frakt
Lars Kepler

Böcker av Lars Kepler

Letar du efter böcker av Lars Kepler? Här hittar du alla Lars Keplers böcker, som erbjuder spännande kriminalböcker av Lars Kepler. Visste du att Lars Kepler är en pseudonym för det svenska paret Alexander och Alexandra Coelho Ahndoril? De har tre barn tillsammans och är båda födda i slutet av 60-talet. De ville faktiskt vara anonyma, för att få sinnesro med sina verk. Men eftersom den svenska tidningen Aftonbladet fattat misstankar om den lilla hemligheten fick paret träda fram och berätta för omvärlden att de är författarna bakom Lars Kepler. Idén att gå samman som Lars Kepler kom till mot bakgrund av en enorm önskan att skriva något tillsammans. Båda författarna skriver också böcker separat, vilket ibland kan vara lite ensamt.

Böcker av Lars Kepler har publicerats i mer än 40 olika länder och har sålt i otaliga miljoner exemplar världen över. Så om du också vill läsa berättelser som verkligen slår till, så kan Lars Keplers böcker definitivt vara ett bra kort. Det har bland annat blivit den bästsäljande kriminalserien Joona Linna som handlar om kriminalkommissarie vars namn är detsamma som seriens titel. Serien har sålt över 14 miljoner exemplar på mer än 30 språk. Lars Kepler debuterade med romanen "Hypnotisören" 2009, vilket blev starten på den fantastiska serien. Hitta alla Lars Keplers böcker i urvalet nedan.
Visa mer
Filter
Filter
Sortera efterSortera Populära
  • av Lars Kepler
    135 kr.

  • av Lars Kepler
    129 kr.

    From the bestselling author of The Hypnotist and Stalker comes the second high-octane thriller featuring Detective Inspector Joona Linna

  • av Lars Kepler
    139 kr.

    It begins with a nursery rhyme. Nineteen minutes later you die... The sixth gripping thriller in Lars Kepler's bestselling series featuring Joona Linna. Perfect for fans of Stieg Larsson and Jo Nesbo. There's a face at the window. A masked stranger stands in the shadow of a garden, watching his first victim through the window. He will kill him slowly - play him a nursery rhyme - make him pay. A killer in your house. The police offer ex-Detective Joona Linna a chance to clear his name: help Superintendent Saga Bauer track down the vicious killer terrorising Stockholm, before he strikes again. Only one man can stop him. Now Joona stands between a disturbed predator and its prey. He must catch a killer who hunts in the shadows and who is dangerously close to losing control...

  • av Lars Kepler
    179 kr.

  • av Lars Kepler
    129 kr.

    HE'LL STEAL YOU IN YOUR SLEEP The fourth gripping serial killer thriller in the No.1 bestselling Joona Linna series. Perfect for fans of Jo Nesbo.

Gör som tusentals andra bokälskare

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att få fantastiska erbjudanden och inspiration för din nästa läsning.